Tidligere produktioner

Teatret startede som Studenteroperaen i 1963 og havde dette navn frem til 1975.
Fra 1977 til 2009 var navnet Musikdramatisk Teater.
Siden 2009 har teatret heddet Operaen i Midten.
Operaen i Midten har haft status af egnsteater siden januar 2004.

Mellem To Verdener

2016, oktober-november.

Anna og Peter kommer hjem fra skole og kaster sig som altid over deres iPads, og spiller løs. Men der er også en verden rundt om dem - den virkelige verden. Kan disse to forenes? Kan man lege spillene i den virkelige verden, og kan virkeligheden komme ind i spillene? 

I en nutidig Hans og Grethe historie, begiver Anna og Peter sig ud på en rejse, der sender dem fra dagligstuen ud på en virtuel rejse fyldt med spænding, sjov og masser af musik. 

Klarer de den farefulde færd mellem de to verdener? For hvad er spil, og hvad er virkelighed?

 

Iscenesættelse: Pernille Elimar

Komponist: Peter Navarro-Alonso

Scenografi og lysdesign: Kristoffer Lystek

Kostumer og rekvisitter: Mads W. Gammelmark

 

Sangere: Berit Meland og Thomas Storm

Pianist: Olivera Marinkovic

 

Idé og koncept: De medvirkende

 

Varighed: 45 min. uden pause

En lille video fra forestillingen kan du se her

Smugkig på programmet her

Find billeder fra forestillingen her

Find den særlige scene fra Subway Surfers her

Læs reaktioner på forestillingen her

Forestillingen blev opført for mere end 4300 børn og voksne her:
Knudsens, Holstebro, Quben, Ikast, Buskelundskolen, Silkeborg, Jysk Musikteater, Silkeborg, Ejstrupholm Skole, Teatret Om, Ringkøbing, Team Teatret, Herning, Folkets Hus, Struer, Aakjærskolen, Skive, Remisen Brande.

Er Gud Hjemme?

2016, april
Er Gud Hjemme?

Komponist: Lars Fjeldmose
Libretto: Lars Oluf Larsen
Iscenesættelse: Pia Rosenbaum
Scenografi: Nina Schiøttz
Kostumier: Henrik Børgesen
Koreograf: Susanne Breuning 

Solister: Johanne Højlund, Jakob Lech, Lars Oluf Larsen, Teit Kanstrup
Pianist: Lars Fjeldmose
 

En nykomponeret/nyskrevet opera for børn i kirker, fortælles og synges på dansk. Med fire sangere og en musiker.

Forestillingen ser på, hvad kirkerummet bruges til, og hvilken betydning det har at have sådan et rum til refleksion.

Tre mænd, måske er de vise, dukker op i en kirke. De kommer fra hver sit sted, hver sin verdensdel. Her møder de en kirketjener med en fortid. Hun har fået nogle signaler der antyder, at kirken skal lukkes.

Hvem gav de vise mænd opgaven med at mødes lige netop her og på dette tidspunkt?

Med mystik og kirkerummets særlige karakter, er scenen sat til en spændende teateroplevelse, på et børnevenligt og filosofisk niveau.

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs anmeldelse fra Ascolta her

Læs anmeldelse fra Teateravisen her

Se en video med uddrag fra forestillingen her

Babelim

2015, september
Babelim

Portugisiske Companhia de Musica Teatral gæstespillede i Quben i Ikast med Babelim.

Babelim er en interaktiv forestilling, hvor børn blandt publikum kan være med. Babelim er også et sprog, et sted, et landskab, fyldt med malerier af lyd. Flygelet står centralt i forestillingen, men det suppleres af helt særlige instrumenter og af stemmer. Både fra de medvirkende og fra publikum der guides med ind i oplevelsen via særlige tegn.
Blandt de medvirkende er også børn, fordi børn lettere knytter bånd med andre børn og babyer og giver tryghed og nærhed.

Se uddrag fra forestillingen her

 

Billederne Synger

2015, april
Billederne Synger

Komponist: Lars Fjeldmose
Libretto: Lars Oluf Larsen
Iscenesættelse: Pia Rosenbaum
Scenografi: Nina Schiøttz
Kostumer: Pernille Christensens systue
Koreograf: Hans Christian Leonhard 

Solister: Stine Rosengren, Joachim Knop, Lars Oluf Larsen, Teit Kanstrup, Liv Oddveig Midtmageli
Pianist: Lars Fjeldmose
 

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs mere om forestillingen her

The Rosenbergs

2015, marts
The Rosenbergs
Komponist: Joachim Holbek
Tekst: Rhea Leman
Iscenesættelse: Rhea Leman
Scenografi: Rhea Leman
Lysdesign: Thomas Bek Jensen
Kostumier: Hanne Mørup
Scenografisk konsulent: Lone Ernst  

Medvirkende:
Ethel Rosenberg: Liv Oddveig Midtmageli
Julius Rosenberg: Jacob Bloch Jespersen 
Hei∂run Petersen, violin
Live Johansson, cello
Peter Møllerhøj, klaver 

Læs mere om forestillingen her

En Monster go' jul

2014, december
En Monster go' jul
Iscenesættelse: Pernille Elimar
Scenografi: Kristoffer Lystek Nielsen og Mads Gammelmark
Kostumer: Mads Gammelmark
Lysdesign: Kristoffer Lystek Nielsen
Solister: Berit Meland og Isabel Piganiol
Pianist: Beth Elin Byberg

 

Læs mere om forestillingen her

Good Old Opera Days

2014, november
Good Old Opera Days
Iscenesættelse: De medvirkende i samarbejde med Pernille Elimar
Scenografi: Kristoffer Lystek Nielsen og Mads Würtz Gammelmark
Koreografisk konsulent: Patricia Seron Pawlik
Musikalsk konsulent: Flemming Vistisen
Lysdesign: Kristoffer Lystek Nielsen
Kostumier: Anne Grethe Christensen 

Medvirkende: Berit Meland, Liv Oddveig Midtmageli, Hans Dueholm, Jakob Næslund Madsen, Allan Dahl Hansen

Se det særlige festprogram her

Askepot

2014, marts
Askepot
Iscenesættelse: Pernille Elimar
Scenografi og kostumer: Jan de Neergaard
Koreografi solister og kor: Patricia Seron Pawlik
Balletkoreografi: Theresa Jarvis Eliasen
Dirigent: Ole Faurschou
Musikalsk indstudering: Flemming Vistisen
Lysdesign: Kristoffer Lystek Nielsen
Lyddesign: Henrik Kjærgaard 
Kostumier: Inge-Dorte Graakjær 

Unge solister, Midtvest Juniorkor, MiVu, Balletskolen i Holstebro

 

Læs mere om forestillingen her

Se billeder fra forestillingen her

Se programmet her

En Monster go' jul

2013, december
En Monster go' jul
Iscenesættelse: Pernille Elimar
Scenografi: Kristoffer Lystek Nielsen og Mads Gammelmark
Kostumer: Mads Gammelmark
Lysdesign: Kristoffer Lystek Nielsen
Solister: Berit Meland og Isabel Piganiol
Pianist: Beth Elin Byberg

 

Læs mere om forestillingen her

Korall Koral

2013, september (dansk premiere)
Korall Koral

Komponist: Maja Solveig Kjelstrup Ratkje
Idé og iscenesættelse: Hanne Dieserud og Christina Lindgren
Scenografi og kostumer: Christina Lindgren

Solister: Hanna Gjermundrød, Sara Elisabeth Holmertz, 

 

Læs mere om forestillingen her

HMS Pinafore

2013, september
HMS Pinafore

Komponist: Arthur Sullivan
Libretto: W. S. Gilbert
Iscenesættelse: Hans Dueholm og Jacob Næslund
Musikalsk ledelse: Allan Dahl Hansen
Scenografi og kostumer: Kirsten Victoria Lind

Solister: Hans Dueholm, Jacob Næslund Madsen
Pianist: Allan Dahl Hansen
 

Læs mere om forestillingen her

Billederne Synger

2013, februar
Billederne Synger

Komponist: Lars Fjeldmose
Libretto: Lars Oluf Larsen
Iscenesættelse: Pia Rosenbaum
Scenografi: Nina Schiøttz
Kostumer: Pernille Christensens systue
Koreograf: Hans Christian Leonhard 

Solister: Stine Rosengren, Joachim Knop, Lars Oluf Larsen, Johannes Mannov, Liv Oddveig Midtmageli
Pianist: Lars Fjeldmose
 

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs mere om forestillingen her

Orpheus ´68

2012, oktober
Orpheus ´68

Komponist: Paul Schwartz
Libretto: Simon Crow 
Iscenesættelse: Jan Maagaard
Scenografi, lysdesign og 3D visuelt design: Lars Egegaard Sørensen
Kostumier: Mette Birch

Solister: Denise Beck, Dominique Moralez, Thomas Storm, Ingeborg Børch, Lars Fosser, Jan Lund
Dirigent: Torodd Wigum
Orkester: Aarhus Sinfonietta 

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs mere om forestillingen her

Monsteropera

2012, marts
Monsteropera
Iscenesættelse: Pernille Elimar
Scenografi: Kristoffer Lystek Nielsen og Mads Gammelmark
Kostumer: Mads Gammelmark
Lysdesign: Kristoffer Lystek Nielsen
Solister: Berit Meland og Isabel Piganiol
Pianist: Beth Elin Byberg

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs mere om forestillingen her

Maria de Buenos Aires

2011, november
Maria de Buenos Aires af Astor Piazzolla
Instruktion og iscenesættelse: Daniel Bohr
Musikalsk Ledelse: Ole B. Kiilerich
Lysdesign: Simon Holmgreen
Produktionsleder: Jesper Pedersen
Solister: Ingeborg Novrup Børch, Thomas Storm Hansen, Jan Lund, José M. Ferrer
Dansere: Alejandra Heredia og Mariano Otero

Læs reaktioner på forestillingen her

Læs mere om forestillingen her

Se programmet her:

http://www.e-pages.dk/tilsted/334/

2011, marts
La Bohemé af Giacomo Puccini
Instruktør: Pernille Elimar
Dirigent: Erik Jakobsson
Scenograf: Jan De Neergaard
Lys- og afvikling: Morten Bjerggaard og Egil B. H. Hansen
Solister: Anna Rydberg, Lisa Tjalve, Bo Nandfred, Rasmus Gravers Knive, Teit Kanstrup og Morten Lassenius Kramp

-> Online program

-> Billeder fra forestillingen

-> CV på medvirkende

December 2010

HANS OG GRETHE
for alle fra 5- 84 år
Humperdincks populære eventyropera blev opført i et kæmpestort samarbejde med Orkester MidtVest, Den jyske Sangskole i Herning og Den kgl. Balletskole i Holstebro, mere end 100 medvirkende.

Holstebro, Aalborg, Aarhus, Viborg og Herning fik besøg af en forestilling, som forenede hele familien til uhyggelig hygge med hekse, kagekor, internationale operasangere, balletbørn, symfoniorkester og masser af små børn på scenen.

Se programmet online her:

http://www.e-pages.dk/tilsted/281/

November 2010

TRYLLEHATTEN
for førskolebørn (3-6 år)

Solist: Birgitte Götze

Musikere: Ulrich Hein og Bent Skourup Hansen

Maj 2010

Operakarrusellen

2010, jan/feb
2009, okt/nov
Farinelli - Der er intet under bæltestedet af Emil Reesen

-> Læs mere om forestillingen her

-> Klik og se online program

-> Klik og se billeder fra forestillingen

2009, Marts
De 7 dyders hus af Torben Kjær og Hans Kragh-Jacobsen
og Trouble in Tahiti af Leonard Bernstein
Instruktør: Ina Miriam Rosenbaum
Dirigent: Flemming Vistisen
Scenograf/videodesigner: Signe Krog
Lysdesign: Ulrik Gad
Solister: Isabel Piganiol, Anne Suppli, Jens Søndergaard, Thomas Chaanhing, Thomas Præstegaard, Per Høyer

-> Se billedgalleri for De syv Dyders Hus

-> Se billedgalleri for Drømmen om Tahiti

-> Klik og se online program

2008, okt./nov.
La Bohemé af Giacomo Puccini
Instruktør: Pernille Elimar
Dirigent: Flemming Vistisen
Scenograf: Jan De Neergaard
Lys- og afvikling: Christina Skriver og Bjarke Sørensen
Solister: Maria Bastrup, Lisa Tjalve, Bo Nandfred, Rasmus Gravers Knive, Teit Kanstrup og Morten Lassenius Kramp

-> Online program

-> Billeder fra forestillingen

-> CV på medvirkende

2008, August
Elskovsdrikken af Gaetano Donizetti 
i samarbejde med Århus Sommeropera
Instruktør: Christopher Cowell
Dirigent: David Riddell
Scenografi: Jan De Neergaard
Lysdesigner: Ib Asp
Solister: Kristine Becker Lund, Helge Rønning, Ingrid Vetlesen, Jens Bruno Hansen, Jens Søndergaard

Program Online
Billeder fra prøver

2007 oktober
Opera Workshop for sangere og sangstuderende
Bakkehuset, Ikast
Operascener/stagecraft/recitativ: Christopher Cowell
Sangundervisning: Russell Smythe
Coaching: Ulrich Stærk
Coaching: Laurie Otto
Pianist: Irene Hasager Alexander
teknik: Knud Elimar Sørensen

2007 okt./nov.
Efterårskoncerter:
En aften i operaens tegn
Gimsinghoved Struer, Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum i Herning
Solister: Johannes Mannov og Nina Pavlovski
Opera på kryds og tværs
Bakkehuset Ikast, Nørre Nissum Seniorhøjskole
Solist: Anna Stærk
Pianist: Ulrich Stærk

2007 oktober
Don Giovanni - i ord og toner af W.A. Mozart
Tinghallen Viborg, Remisen Brande, Musikteatret Holstebro.
Producent:  Musikdramatisk Teater og Orkester MidtVest.
Konferencier: Lars Knutzon
Dirigent: Flemming Vistisen
Medv.: Johannes Mannov, Nina Pavlovski, David Danholt, Anna Stærk, Jesper Buhl, Maria Bastrup, Jacob Bloch Jespersen, Stig Möeglich.

2007 februar
Den Stundesløse af Bent Lorentzen
efter Ludvig Holbergs komedie af samme navn
Medborgersalen Hvidovre, Nykøbing Falster Teater, Baltoppen Ballerup, Teatersalen Ny Holte Skole Musikhuset Århus, Det musiske hus Frederikshavn, Europahallen Aalborg, Viborg Teater, Morsø Teater, Folkets hus Struer.
Iscenesættelse: Ina-Miriam Rosenbaum
Dirigent: Flemming Vistisen
Scenografi: Karin Trille Høy
Koreografisk konsulent: Ann Crosset
Medv.: Morten Staugaard, Stine Rosengren, Maria Bastrup, Jens Jacob Honoré, Trygve Bjerkø, Anne Kleinstrup, Lars Oluf Larsen
CV på medvirkende
Program
Spillesteder

2006 september
Aria af Paul Schwarz
Ide og Koncept af Pernille Elimar og Flemming Vistisen
Loungemusikken møder opera.
Musikteatret Holstebro, Herning Kongrescenter, Musikteatret Vejle, Musikhuset Århus.
Iscenesættelse: Morten Innstrand
Scenografi og lysdesign: Steven Scott
Kostumer: Jørgen Simonsen
Musikalsk ledelse: Flemming Vistisen
Sopran: Susanne Elmark
Mezzosopran: Henriette Elimar
Omtale
Spillesteder
Billeder

2006 april
Opera Workshop for sangere og sangstuderende
Bakkehuset, Ikast
Operascener/stagecraft/recitativ: Christopher Cowell
Sangundervisning: Russell Smythe
Coaching: Ulrich Stærk

2005 oktober
Den Stundesløse af  Bent Lorentzen
frit efter Holbergs komedie af samme navn
Folkets Hus, Struer - Herning Kongrescenter - Knudsens, Holstebro - Det Danske Teater, København
Dirigent: Flemming Vistisen
Iscenesættelse: Ina-Miriam Rosenbaum
Scenograf: Karin Trille Høy
Koreografisk konsulent: Ann Crosset
Medv.: Morten Staugaard, Berit Meland, Maria Bastrup, Jens Jacob Honoré, Jens Søndergård, Anne Kleinstrup, Lars Oluf Larsen
CV på medvirkende

2005 marts
Opera Workshop for sangere og sangstuderende
Bakkehuset, Ikast
Christopher Cowell: operascener/stagecraft/recitativ
Russell Smythe: Sangundervisning
Ulrich Stærk: Coaching
Se brochure her
Se koncerter og foredrag afholdt i samme forbindelse

2005 marts
Operafestival Aalborg
Operakursus for gymnasieelever i Aalborg
Dirigent: Flemming Vistisen
Medv.: Henriette Elimar, Hans Dueholm og Allan Dahl Hansen

2004 november
Barberen i Sevilla af Gioacchino Rossini
Musikteatret HolstebroHallen, Herning Kongrescenter
Dirigent: Flemming Vistisen
Iscenesættelse: Lars Knutzon
Scenograf: Pernille Christensen
Lysdesign: Peter Glatz
Medv.: Thomas Peter Koppel, Stine Rosengren, Bo Glies Nandfred, Carl Chr. Rasmussen, Jens Bruno Hansen, Else Mogensen.

Omtale
CV på medvirkende
Spillesteder

2004 maj
"Operaen rundt på 80 minutter" 
Struer Gymnasiums Festsal, Herning Kongrescenter, Musikteatret HolstebroHallen, Ikast Svømmestadion
Dirigent.: Flemming Vistisen      
Konferencier: Tonny Landy
Medv.: Elsebeth Dreisig, Henriette Elimar, Jens Krogsgaard, Lars Thodberg Bertelsen
Omtale
Spillesteder

2000 september
In Memoriam (koncert)
Holstebro Kirke
Medv.: Henriette Elimar (mezzosopran),
Jysk Consort, Ove Pedersen (orgel)
Omtale

1999 november
Elskovsdrikken af Gaetano Donizetti
Den Gamle Teatersal, Holstebro
Dirigent: Flemming Vistisen   
Iscenesæt.: Christopher Cowell   
Medv.: Kerstin Petterson, Helge Rønning, Kristian Flor, Bergthor Palsson, Lisbeth Kjærulff.
Programnote
CV på medvirkende

1998 august
Stabat Mater (visuel-dramatisk opførelse), af  Giovanni Battista Pergolesi
Den gamle Svømmehal, Døesvej, Holstebro
Dirigent: Flemming Vistisen
Iscenesæt.: Pernille Elimar                                     
Lysdesign: Åsa Frankenberg 
Medv.: Agnete Munk Rasmussen, Henriette Elimar Sørensen

Programnote               
CV på medvirkende

1994 november
Livstegn af Wayne Siegel
Rialto, Kbh.
Dir.: Flemming Windekilde                             
Instr.: Kasper Holten
Medv.: Elsebeth Dreisig, Bo Anker Hansen, Helene Gjerris, Claus Kofod

1990 jan/feb
Det Hvide Slot af Sven-David Sandström
Bellevue Teatret
Dir.: Flemming Vistisen                                    
Instr.: Ib Flemming Hansen
Medv.: Bo Glies Nanfred, Christine Marstrand, Per Johansen, Bodil Øland, Kim Glies Nanfred, Visti Hald.

1989 jan/feb
Dans på Roser af Arne Mellnäs (Urpremiere)
Borup Højskole, Kbh.
Dir.: Flemming Vistisen                                    
Instr.: Niels Pihl
Medv.: Åsa Bäverstam, Kirsten Andersen, Jørgen Ole Børch

1988 jan/feb
Socrates af Satie og Simplicius Simplicissimus af Karl A. Hartmann
Borup Højskole, Kbh.
Dir.: Flemming Vistisen                                    
Instr.: Niels Pihl
Medv.: Henriette Clemens, Marianne Lund, Marianne Sørensen, Christine    Marstrand og Eva Hess Thaysen, Anders Jakobsson, Bo Boje Skovhus, Hans Jørgen Laursen, Vibeke Thordal Christensen, Anders Jørgensen, Niels Pihl

1985 november
Die Gespenstersonate af Aribert Reimann
Det Danske Teater, Hvidkildevej
Dir.: Flemming Vistisen                                    
Instr.:  Lennart Toft
Medv.: Jørgen Kristensen, Carsten Engstrøm, Anders Jørgensen, Hanne Ørvad, Christine Marstrand, John Venning, Claus Kofod m.fl.

1984 oktober
Hin und Zurück af Paul Hindemith
København
Dir.: Tamas Vetö                                                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Hans Jørgen Laursen, Susanne Lange, Tilde Binger, Jørn Pedersen, Jørgen Kristensen

1984 oktober
Ein Landarzt af Hans Werner Henze (Danmarkspremiere) 
København
Dir.: Tamas Vetö                                                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Claus Kofod, Stefan Haugland, Laurits Laurssen, Jørgen Kristensen, Lisbeth Hultmann, Susanne Lange, m.fl.

1983
The Lighthouse af Maxwell Davies (Danmarkspremiere)København, Århus, Odense
Dir.: Tamas Vetö                                                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Benni Andersen, Henrik Svenningsen, Jørgen Kristensen

1982
Jacob Lenz af Wolfgang Rihm (Danmarkspremiere)
Dir.: Frans Rasmussen                                     
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Børge Nielsen, Jørgen Kristensen, Hans Jørgen Laursen, Grete Willer Løwe, Merete Sveistrup, Rikke Henriksen, Else Mogensen, Uffe Henriksen, Christian Dahlberg

1981 marts
Punch & Judy (Jakel) af Birtwistle (Danmarkspremiere)København
Dir.: Kaare Hansen                                                                       
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Ib Flemming Hansen, Gunver Nielsen, Per Johansen, Marianne Lund, Hans Jørgen Laursen, Jørgen Ditlevsen

1979 maj
The Bond af Bo Holten (Urpremiere)
København
Dir.: Tamas Vetö                                                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Helle Hinz, Per Johansen, Hans Jørgen Laursen, Per Flink Basse

1978 juni
Boulevard Solitude af Henze (Danmarkspremiere)
København
Dir.: Michael Schønwandt                              
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Per Riis, Birthe Schøtt, Hans Jørgen Laursen, Jens Borch, Jens Brückner, Søren Aagaard

1977 juni
Næsen af Sjostakovitsj (Danmarkspremiere)
Rødovre
Dir.: Tamas Vetö                                                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Per Riis, Hans Jørgen Laursen, Hilmar Olsen, Per Johansen, Ole Vadsten, Nanna Paaske, Kai Hansen, Eva Tamulénas, Sonja Lansner

1977 juli
Kapelmesteren af Pergolesi
København, Vendsyssel
Dir.: Peter Langberg                                          
Instr.: Anne Fugl
Medv.: Susanne Graae, Ib Flemming Hansen, Hans Jørgen Laursen

1975 juli
La Serva Padrona af Pergolesi
København, Fyn Vendsyssel
Dir.: Peter Langberg                                          
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Susanne Graae, Ib Flemming Hansen, Lennart Toft, Sten Tulinius

1974 juli/aug/sep
Barberen i Sevilla af Rossini
Færøerne, København
Dir.: Ole Schmidt/Johannes Mikkelsen         
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Eva Tamulénas, Kai Hansen, Frans Lasson, Peter Rasmussen, Knud Elimar, Inge-Marie Vestergaard, Hans Jørgen Laursen

1972 juli
Figaros Bryllup af Mozart (m. klaver)
Færøerne
Dir.: Johannes Mikkelsen                                
Instr.: Lennart Toft Tamulénas, Hilmar Olsen, Annelise Rye, Carl Chr. Rasmussen, Bente Fischer

1970 juli
Cosi fan Tutte af Mozart (m. klaver)
Færøerne (første opførelse af opera på Færøerne)
Dir.: Frede V. Nielsen                                        
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Annelise Vesthy, Ingeborg Westenholz, Ib Flemming Hansen

1970 december
En Skærsommernatsdrøm af Britten (Danmarkspremiere)Glyptoteket
Dir.: Ole Schmidt                                                                            
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Jørn Jørskov, Susanne Graae, Palle Kibsgaard, Ib Flemming Hansen, Ole Hedegaard, Knud Elimar, Niels Borksand, Aage Christensen, Preben Bjerkø, Bodil Kvaran

1969 oktober
Fiesta af Milhaud (Danmarkspremiere)
Danmarks Lærerhøjskole
Dir.: Peter Ernst Lassen                                    
Instr.: Jørgen Hviid
Medv.: Karen Øhlenschlæger, Kjeld Thaarup

1969 oktober
Drømmen om Tahiti af Bernstein (Danmarkspremiere)Danmarks Lærerhøjskole
Dir.: Peter Ernst Lassen                                    
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Henriette Lund, Frank Tuxen, Tina Wilhelmsen, Cannot Kroner, Allan Francker

1968 oktober
Barberen i Sevilla af Giovanni Paisiello
Thorvaldsens Museum
Dir.: Peter Petersen                                                                         
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Frank Visti, Dorrit Maack, Peter Borgvardt, Jens Brückner, Jens Abel

1967 april
Amadigi af Händel (Danmarkspremiere)
Thorvaldsens Museum
Dir.: Per Enevold                                                                            
Instr.: Jørgen Heiner
Medv.: Margrethe Danielsen, Ida Rosenkilde, Peter Rasmussen, Jørn Jørskov

1967 oktober
Der Jasager af Weill og Brecht (m. klaver)
Kbh's Universitet
Dir.: Erling Krog                                                                             
Instr.: Anette Legarth
Medv.: Jens Abel

1967 februar
Christopher Sly af Thomas Eastwood (Danmarkspremiere)Egmont-kollegiet
Dir.: Børge Wagner                                           
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Susanne Graae, Ib Flemming Hansen, Aage Haugland, Ole Hedegaard

1966 februar
La finta giardiniera (Kærlighedens forvirring) af Mozart (Danmarkspremiere)
Kbh's Universitet
Dir.: Erling Krog                                                                             
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Eina Fussing, Ib Flemming Hansen, Sten Høgel, Annelise Christiansen, Henriette Lund, Karin Bastian, Morten Winding

1966 februar
Poppea's Kroning af Monteverdi
Thorvaldsens Museum
Dir.: Steen Lindholm 
Instr.: Jørgen Heiner
Medv.: Susanne Graae, Niels Erik Flen, Jørn Jørkov, Ulrik Cold, Kirsten Buhl

1966 juni
Komedie på Broen af Martinu (Danmarkspremiere)
Nationalmuseet
Dir.: John Winther                                                                          
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Tove Hyldgaard, Ib Flemming Hansen, Emanuel Helige, Bodil Christensen, Niels Erik Flen

1965 januar
Sovedrikken af Weyse
Kbh's Universitet
Dir.: Erling Krog                                                                             
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Hans Krarup, Birte Bentzen, Bodil Christensen, Karl-Gustav Andersson, Per Riis

1965 august
Le Devin du Village af Rousseau (Danmarkspremiere)
Kbh's Universitet
Dir.: Erling Krog                                                                             
Instr.: Holger Larsen
Medv.: Susanne Graae, Ulrik Cold, Karl-Gustav Andersson

1964 marts
Figaros bryllup af Mozart (m. klaver)
Egmont-kollegiet
Dir.: Erling Krog                                                                             
Instr.: Lennart Toft
Medv.: Tove Hyldgaard, Ulrik Cold, Bodil Christensen, Niels Erik Flen

1964 oktober
Tryllefløjten af Mozart (m. klaver)
Egmont-kollegiet
Dir.: Steen Lindholm                                        
Instr.: Holger Larsen (Jørgen Heiner)
Medv.: Ulrik Cold, Karl-Gustav Andersson, Susanne Graae, Ulla Prætorius

Kniven af Vagn Holmboe (uropførelse)
Thorvaldsens Museum
Dir.: Poul Jørgensen                                          
Instr: Lennart Toft
Medv.: Signe Engberg, Henriette Lund, Sten Høgel, Gunnar Colding-Jørgensen, Ib Flemming Hansen